Committees

केन्द्रीय विद्यालय मलकापुरम, VSP- 05

COMMITTEESS - 2015-16 

(With effect from 01.04.2015)

SNo

Committees

Primary Section

 Secondary Section

 

1.

Time Table

Mrs. G. S. Swarnalatha &

Ms. Neeru Bora

Mr. S. Govind Rajan- I/c

Mrs. I Lakshmi

Mr. Dheeraj Ananad

Comp.Inst

Mrs A.Sujata

2.

CCA & Functions & Celebrations

Mrs. M. Rekha I/c

Dr. S K Malviya

Mrs.Y.Kavitha Prasad

Ms.Smruti Palo

Mrs Jyothi Singh

All House Masters

All House Masters

 

3.

Outside Competitions

Mrs P.Sahitya -I/c

Dr. M. Rayappa- I/c

Mrs B.L.T.Kalpana

Mrs Bhawana

Mrs. Y.Jaya Sree

Mr.Aswini Kumar Pradhan

4.

Morning Assembly

Mrs. M. Rekha

Dr. S K Malviya -I/c

Mrs. Y. Kavitha Prasad

Ms.Smruti Palo

Mrs. Jyothi Singh

Mr. R. Rajsekhar

Mrs. I. Lakshmi

Mrs Bhawana.A & House Masters

5.

Fee Collection & Fee Concession

CS-54, Verification

Mrs.A Lakshmi- I/c

Mrs Annapurna-I/c

Mrs. V. Vanaja

Mr R. Pola Raju

Mrs. Swarna Prabha

Mrs Syamala Kumari

6.

Resource Room & Teaching Aids

Mrs. P.SwarnaPrabha Patnaik I/C

Mr Ashwini Pradhan

Mrs. K. Aruna

Ms. Smruti Palo

Mrs. M. Rekha

Mrs Asha Pradhan

Mrs. Y.Jayasree

Mr. Pola Raju

7.

Examination (Internal)

Mrs.L.Parvathi -I/c

Mr. Madhava Rao- I/c (+2)

Mrs. K.Padmalatha

Mrs. S. Patnaik

Mrs. Vanaja

Mrs. T. Annapurna-I/c (6-10)

 

Ms.Smruti Palo/ Dheeraj Anand

8.

Examination (External)

Mrs. P. Sahitya I/C

Mr S.Govind Rajan

Mrs. Kalpana

Mr U.T.Rao

Mrs. Y. Kavitha Prasad

 

Computer. Inst

 

 

9.

Admissions

Mrs. A.Lakshmi-I/c

Mr.A. Pradhan -I/c

Mrs. SwarnaPrabha Patnaik

Mrs. A.Sujata

Mrs. K.Aruna

Mrs Bhawana.A

Mrs. B.L.T.Kalpana

Mrs M. Syamala Kumari

Mrs. Sahitya

 

 

10.

Sports

Mrs. Aruna-I/c

Mr. Dhanunjay - I/c

Ms. Neru Bora

Mrs. L.Papayi

Ms. Sonam Rana

Mr. Bhona Shaikh

All House Masters

 

 

11.

Library

Mrs. Jyoti Singh-I/c

Mrs. A. Sujata - I/c

Mrs Jaya Sree

Mr. Babu Rao

Mrs. K.Padmalatha

Ms.Smruti Palo

 

12.

Bus Passes/ID Cards

Mrs.K Padma Latha- I/c

Mr.S.K  Malviya- I/c

Mrs. Sneha Tomar

Mr. B.Govind Rao

Mrs. I. Lakshmi

Mr. Daniel V.Prakash

 

Mr. Dheeraj Anand

 

13.

Gardening & APNGC

Mrs. M. Rekha - I/c

Dr. M. Rayappa - I/c

Mrs. Jyothi Singh 

Mrs L. Papayi

Mr. Swarna Prabha Patnaik

Mrs. Mayuri

Mrs. Jaya Sree

Mr R. Pola Raju

 

14.

Supervision Of Services Of Agencies & Cleanliness Of The Campus

Mrs Kavitha Prasad -  I/c

Mr. U.T.Rao I/c(Gents& Boys))

Mrs. Swarnalatha

S.Patnaik I/c  (Ladies & Girls)

Ms. Sneha

Dr. Rayappa

 

Mrs.Sujata

 

Mr R. Rajsekhar-I/c Sec Boys

 

Mrs.Bhavana –I/c Sec. Girls

 

Mr Dheeraj Anand

 

Mrs. Shyamala

 

Mrs. Mayuri

 

15.

Security services

Mr. P.Sahitya

Mr.A.V.D.Prasad -I/c

Mrs. B.L.T.Kalpana

Mr S.Govind Rajan

Mrs. Sonam Rana

Mr.Dhanunjai

 

16

Website Updation

Mrs. Jyothi Singh -I/c

Mr.A.V.D.Prasad- I/c

Mrs. M.Rekha

Mr. B.Govind Rao

Computer Instructor

Computer Instructors

 

17.

BPL/ SGC/ID Cards

Mrs.K.Aruna-I/c

L. Papayi-I/c

Mrs.BLT Kalpana

Sujatha

P.Nirupama

Annapurna

 

18.

Purchase Committee

Mr.B.Krishna Rao H.M

Mr. U.T.Rao - I/c

Mrs. B. L. T. Kalpana

Mr. A.V.D Prasad

Mrs Kavitha Prasad

Mr. RajShekhar

 

Mrs. A. Sujata

 

 

 

Mr. A.K. Pradhan

 

19.

PTA

Mr. B. Krishna Rao (HM) - I/c

Mr U.T.Rao

Mrs. G. S. Swarnalatha 

 Dr.SK. Malviya

Mrs. L.Parvati 

Mrs T.Annapurna

 

20.

Scouts & Guides, CUB & BULBUL

Mrs. K. Padmalatha - I/c

Dr. S. K. Malviya- I/c

Mrs. Y.Jaya Sree

Mr. Daniel V.Prakash

Ms. Sahitya

Mrs. Smithaa Patnaik

 

21.

Maintenance & Repair School Building

Mrs.V.Vanaja - I/c

Mr.Raja Shekhar - I/c

Mrs. Swarnalaths

Mr S. Babu Rao

Mrs K.Padma

Mr. U.T Rao

 

22.

Maintenance & Repairs Staff Quarters

Mrs. V .Vanaja I/c

Mr. S. Govind Rajan-I/c

Mrs. Swarna Prabha

Dr. S. K. Malviya

Ms. Sonum Rana

Mr. A.V.D.Prasad

 

Mr. Dheeraj Anand

 

23.

NAEP/ Value Education

Mrs. M. Rekha - I/c

Dr. M. Rayappa- I/c

Mrs. Jyothi Singh 

Mrs Lakshmi Papayi

Mr. Swarna Prabha Patnaik

Mrs. Indrani Roy

Mrs. Jaya Sree

 

 

24.

Guidance &Counselling

Mrs. Jyothi Singh - I/c

Dr. M. Rayappa-I/c

Mrs. M. Rekha 

Mrs Lakshmi Papayi

Mr. Swarna Prabha Patnaik

Mrs Indrani Roy

Mrs. Jaya Sree

Mrs. T.Annapurna

 

25.

Alumni Association

Mr. B. Krishna Rao (HM)

Mrs.Lakshmi Papayi

Mrs. G. S. Swarnalatha 

Dr. S. K. Malviya

 

Mrs. A. Sujata

 

26.

CBSE

---

Mr. U. T. Rao

---

Mr.A.V.D Prasad

 

27.

Other Examinations

Mrs. P.Sahitya

Mr. S.G.Rajan

Y.Kavita Prasad

Mr. Dheeraj Anand

 

28.

Photography & Video,

Mrs. Jyothi Singh  - I/c

Mr. A.V.D Prasad- I/c

Computer Inst

Mr. L.Papayi

Mrs. Aruna

 

 

29.

Integrity Club & Other Clubs

1. Eng- Mrs. Jyothi Singh 

Mr. U.T.Rao

2. Hindi- Mrs. Swarna Prabha

Mr. Daniel V.Prakash

3. Maths- Mrs. A. Lakshmi

 

4. EVS-  Mrs. Rekha

 

 

30.

Magazine Printing News Letter Printing

Mrs. Jyothi Singh  - I/c

Mr. S. Babu Rao-I/c

Computer Inst

Dr. S. K. Malviya

Mrs. Aruna

Mr Dheeraj Anand

Mrs K. Padmalatha

Mrs. S.Palo

 

31.

First Aid

Mrs. Aruna-I/c

Mr. S. Govind Rajan

Ms. Neru Bora

Mr Bhona Shaikh

Ms. Sonu Rana

Mrs. Bhavana

All House Masters

 

 

32.

Excursion, Fieldtrip, Adventure Activities

Mrs. K . Padmalatha - I/c

Mr. U. T. Rao- I/c

Mrs. G. Swarnalatha 

Mr Rajsekhar

Mrs. Nirupama

Mr. M.Rayappa

33.

Work Sheet I/C

Mrs. Nirupama Patnaik I/C

Mr. S. Babu Rao

Mrs. M. Rekha

Mr Bhona Shaikh

Mrs. V.vanaja

Mrs T. Annapurna

Mrs. P.Sahitya

Ms. Smruti Palo

Mrs. Kalpana

 

Ms. Neeru

 

Ms. Sonum

 

Computer Instructor

 

33.

CAL/TAL & Film Shows

Mrs. V.Vanaja - I/c

Mrs. T. Annapurna- I/c

Mrs Sahitya

Ms. Smruti Palo

Mrs. Padmalatha

 

34.

Activity Room/Conference Hall

Mrs. Sahitya I/C

Mr. Dheeraj Anand I/C

Mrs. G. Swarna Latha

Mr. Daniel Vijay Prakash

Mrs. K. Padmalatha

Mrs. Indrani Roy

 

35.

Computer lab

Mrs V. Vanaja I/C

Mr.A.V.D.Prasad- I/c

Computer Instructor

Computer Instructor

 

36.

VMC

 

Mrs .K. Padmalatha

( Teacher Member)

Mr. A.V.D Prasad &

Mrs. A. Sujatha

 

 

37

Furniture

Mrs.V.Vanaja - I/c

Mr. S.Babu Rao

Mrs. Swarna latha

Mr Rajsekhar

Mrs K.Padmalatha

 

 

 

38.

CMP & TLM

Mrs B.L.T. Kalpana- I/c

Dr. M.Rayappa- I/c

Mrs. Swarna Prabha 

Mrs Syamala Kumari

Mrs. Sahitya

Mr. R. Pola Raju

 

 

39

Collection of BPL Forms

Mrs K. Aruna -  I/c

Mrs. T. Annapurna- I/c

Mrs Jyothi Singh

Mrs. A. Sujata

Mr. P.Jagadish

 

Mrs. I. Lakshmi

 

40

Discipline

Mrs. Swarnalatha I/C

Mr Dhanunjay Kumar I/c

Mrs. Nirupama

Mr Gopireddy

Sports Coaches

Mr U.T.Rao

 

 

41.

Appointment of Contractual Teachers

Mr. B. Krishna Rao (HM) - I/c

Mr. U.T.Rao- I/c

42

House Masters

 

Mrs L. Parvathi

Mrs K.Mayuri

Mrs. Sahitya

Mrs Syamala Kumari

Mrs.Y. Kavitha Prasad

Mrs. Indrani Roy

Mrs Nirupama Patnaik

Dr. Asha Pradhan

 

Subject Committee Convenors

 

1.

English

Mrs Jyothi Singh

Mr. S. Babu Rao

 

2.

Hindi & Sanskrit

Mrs. Swarna Prabha P

Dr S.K.Malviya

 

3.

Maths

Mrs. A.Lakshmi

Mr S.Govind Rajan

 

4.

Science

Mrs. M. Rekha(EVS)

Dr. M.Rayappa

 

5.

Soc.Science

-

Mr. U.T.Rao

 

         

 

 

 

  


 


 

LIST OF CLASS TEACHERS & CO-CLASS TEACHERS

 

 

FOR ACADEMIC YEAR 2015-16

 

 

LIST OF CLASS TEACHERS & CO-CLASS TEACHERS

(PRIMARY & SECONDARY)

ACADEMIC YEAR 2015-16 (w.e.f. 01.04.2015)

 

CLASS

CLASS TEACHERs

CO-CLASS TEACHER

I-A

Mrs K Padma Latha

Mrs P Sahithya

I-B

Mrs K Aruna

Mrs K Padma Latha

I-C

Mrs P Sahithya

Mrs K Aruna

II-A

Mrs L Parvathi

Mrs Y Kavitha Prasad

II-B

Mrs Y Jaya Sri

Mrs L Parvathi

II-C

Mrs Y Kavitha Prasad

Mrs Y Jaya Sri

III-A

Mrs M Rekha

Mrs Shrabani Mishra

III-B

Mrs V Vanaja

Mrs M Rekha

III-C

Mrs Shrabani Mishra

Mrs V Vanaja

IV-A

Mrs BLT Kalpana

Mrs Swarna Prabha

IV-B

Mrs Nirupama Patnaik

Mrs BLT Kalpana

IV-C

Mrs Swarna Prabha

Mrs Nirupama Patnaik

V-A

Ms Neeru Bohra

Mrs Jyothi Singh

V-B

Mrs Maya

Ms Neeru Bohra

V-C

Mrs Jyothi Singh

Mrs Maya

 

 ssss

 

VI-A

Mrs. Syamala Kumari, TGT (Maths)

Mr. Dheeraj Anand, TGT (Skt)

VI-B

Ms.  Smruti Palo, TGT (English)

VI-C

Dr.   Asha Pradhan, TGT (SSt)

VII-A

Mrs  Bindu Singh, TGT (Hindi)

Mrs. Bhawana Abraham,TGT(AE)

VII-B

Ms  Priyanka, TGT(SSt)

VII-C

Mr Daniel Vijaya Prakash, TGT (Eng)

VIII-A

Mr. R. Pola Raju, TGT(Sci)

Mr. R. Raja Sekhar, TGT (WET)

VIII-B

Mrs Geeta Yadav, PGT(Hin)

VIII-C

Dr. S.K. Malviya, TGT (Hindi)

IX-A

Mr. Bhona Shaikh, TGT(Hindi)

Mrs T.Annapurna, TGT(Maths)

IX-B

Mrs. Indrani Roy, TGT(English)

IX-C

Mr. Ashwini Pradhan, PGT (Geog)

X-A

Dr. M. Rayappa, PGT (Biology)

Mrs. A. Sujatha, Librarian

X-B

Mr. B. Govind Rao, TGT (Maths)

X-C

Mrs Mayuri , TGT(Sci)

XI-A

Mrs Laxmi Papayi, PGT(Chem)

Mr. S. Govind Rajan, PGT(Maths)

XI-B

Mr S. Babu Rao,  PGT (English)

XI-C

 Ms  Sangeeta Patnaik, PGT (Comm.)

XII-A

Mr A.V.D.Prasad, PGT(Comp. Sci)

Mr. D. Madhava Rao, PGT(Phy)

XII-B

Mrs Smithaa Patnaik, PGT (Hindi)

XII-C

Mr. U.T.Rao, PGT (Economics)